Mayene (Şehir Devleti)

Mayene, Batı Diyarı’nın güneydoğusunda Fırtınalar Denizi’nde varlıklı,küçük bir şehir devletidir. Mayene kendi ordusuna ve hükümetine sahip bağımsız bir bir şehir olduğunu savunur ama aynı zamanda Tear’a göre bağımsız değildir.

Mayene’nin arması altın bir şahindir ve ayrıca Artur Şahinkanadı’nın arması da altın şahindir. Mayene yöneticileri Artur Şahinkanadı’nın torunundan geldiklerini iddia etse de Mayene dışında kimse bu iddiayı ciddiye almaz.

COĞRAFYA
Çoğu modern tarihçiler ve coğrafyacılar Mayene’yi hem bağımsız şehir devletlerinden hem de Tear’ın bir parçası sayar. Halbuki Mayene bütün şehir devletlerinden daha fazla bir alana hükmeder. Üzerinde olduğu, ana karadan en az 100 kilometreye kadar uzayan yarım adanın çoğunu kontrol eder.
Remara Körfezi’nin doğu ve güneydoğu taraflarını oluşturur ve büyük ordular için geçilemez Boğulmuş Topraklar tarafından ana karadan ayrılır. Şehri deniz yoluyla fethetmek de kolay değildir. Herhangi bir saldırı şehri istila edene kadar kalın duvarları ve dişli savunmaları geçmek zorundadır.
Mayene Fırtınalar Denizi’ndeki yarım adanın güney ucunda ve Batı Diyarı’nın doğusunda kurulmuştur. Aiel Kıraçları’nın ötesindeki gizemli diyar Shara’ya en yakın şehirdir.
Kalas balığı rezervuarları Mayene’nin doğusunda çok zengindir ama yeri sıkı korunmaktadır ve sırdır. Mayene ayrıca Deniz Halkı’nın Cindaking adasına yakındır. Deniz Halkı ve Shara’ya olan yakınlığı, anahtar ticaret yolları ve kalas balığı ticareti sayesinde Mayene oldukça varlıklı bir şehir ülkesidir. Bu yüzden Tear şehri çok ister. Ayrıca kalas balığı yağı pahalıdır ve genellikle Tearlı zeytin yağından daha değerlidir.

SON OLAYLAR

HÜKÜMET
Mayene Başı isimli lord ya da leydiler tarafından monarşiyle yönetilir. Mayene Başı ırsi bir ünvandır. Mayene Başı’nın danışman konseyi İkinciler’dir ve her biri ayrı hükümetin ayrı branşlarından sorumludur.
Mayene Aes Sedailer ile sıkı bir ilişkiye sahiptir ve bunu Tear’dan saklar. Genellikle Mayene Başı’nın yanında rehber bir Aes Sedai bulunur.

wot___berelain_sur_paendrag_paeron_by_reddera-d4vmiyz

Mayene Başı Berelain sur Paendrag Paeron

Hakkında: ”Tear’lı bir lordun şehrime ayak basmasındansa, bütün donanmamın ve Mayene’nin yandığını görmeyi yeğlerim.” – Berelain sur Paendrag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir