Tuatha’an (Tenekeciler)

Tuatha’an, ayrıca “Gezginler” yada “Tenekeciler” olarak bilinen Yaprağın Yolu dedikleri pasifist bir felsefeyle yaşayan topluluktur.

tuathaan

Bir Tuatha’an kadını tiganza dansı yaparken

Geçmişleri
Tuatha’anlar aslen Yaprağın Yolu’nu izleyen Da’shain Aiel’leridir. Aiel defalarca haydutlar tarafından saldırıya uğradıktan sonra, Sulwin ve birkaç Aiel ile birlikte Adan, Jenn Aiel’leri ile karşı karşıya geldiler. Ve Aes Sedai tarafından kendilerine emanet edilen Tek Güç’ün maddelerini terk ettiler ve yük arabalarını alıp “şarkıyı” aramaya koyuldular. İşte bu grup Tuatha’an oldu.

Tenekeciler Aiel Kıraçları’ndan geçişlerine izin verilen o “çok az” topluluklardan olup, geçmelerinin sebebi Aiellerin kendi kültürlerinden çok farklı ve garip insanlarla temasa geçmek istememeleri olabilir, bilgeler ve klan liderlerinin kendi kökenlerinin de tenekeci olması yüzünden Aiellerin onlara yaklaşmasını istemediğinden de olabilir.

Kültürleri
Yaprağın Yolu, Tuatha’an’ların yabancılarla nasıl etkileşime geçtiklerini tanımlar. Asla şiddet göstermezler, öfkelenmez veya kendilerini savunmazlar ve hatta kendi veya başka birisinin hayatını kurtarmayı bile düşünmezler. Herhangi bir şiddet veya fiziksel çatışma doğacağını sezdiklerinde ya saklanırlar yada o bölgeyi terk ederler. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerin yakınında kalmazlar, büyük yerleşimlerde her zaman şiddete karşı daha fazla bir eğilim vardır. İnançları ve eylemleri genellikle halk tarafından yadsınır.

Tuatha’anların diyarda kötü bir şöhreti vardır. Saygıdeğer hırsızlar olarak kabul edilirler, aktif olarak yeni üyeler kabul etmezler ama sık sık Yaprağın Yolu için çocukları inançlarından döndürmeye çalıştıklarına inanılır.

Tenekeci Aes Seadi pek fazla yoktur ve yönlendirmek isteyen Tenekeci çocuğu çok azdır, hem daha sonra Aes Sedai olmak demek Yaprağın Yolu’nu kırmak demektir.

Şarkı
Kaybettikleri şarkıyı aramaları Tuatha’an’ların serideki birincil hedefi olmuştur. Şarkıyı Lews Therin Telamon’un ve ondan dolayı Rand al’Thor’un bildiği teorler arasındadır. Aiel’lerin Rhuidean’deki ter’angreal sütunları aracılığıyla şarkıyı öğrenmiş olabilecekleri düşünülmektedir. Bu potansiyel olarak doğru olabilir, ortak yazarlardan Brandon Sanderson’ın kendi Facebook sayfasından Tuatha’an’lar hiç şarkıyı keşfettiler mi gibi bir soruya verdiği cevapta “[Robert Jordan] en azından roman kapsamında direk olarak bunun olmadığını söylememiştir,” demiştir.(4 Şubat, 2013)

Terimler
Yaprağın Yolu: Jenn Aiel’leri ve Tuatha’anların benimsediği bir felsefedir. Saygıdeğer bir pasifist prensiptir. Bu felsefeyi açıklamak için bir yaprağı yaşam olarak ele alalım; hiçbir kuvvete veya direnişe uğramadan ağaçtan kopup gider. İşte Tuatha’an’larda bu şekilde yaşamaktadır. Birileri onlara el kaldırsa bile kendilerini savunmazlar.

Tiganza: Tuatha’an kadınları tarafından sergilenen şehvetli bir dans performansıdır. Dans yavaş yavaş vurulan davul ritmleriyle başlar, küçük dairesel dönüşlerle, ve şal egemenliğinde yavaş kalça hareketleriyle devam eder. Genellikle kamp ateşinin ışığında çıplak ayakla yapılır.

Şarkı: Tuatha’an felsefesinin ana odak noktasıdır. Dünya çapında bu şarkıyı aramaktadırlar ve bir yerde muhakkak bulacaklarına inanırlar.

Arayıcı: Mehdi yada Arayıcı, Tuatha’anların lideridir.Mehdi, çeşitli Tuatha’an töreninden sorumludur, buna ziyaretçilerin karşılanması da dahildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir